İlham Kaynakları

 

Hatırı sayılır bir süredir grafik tasarım mesleğini icra etme gayretindeyim. Bu esnada ‘tasarım’ ile ilgili yayınları herkes gibi takip etmeye çalışıyorum. Bu takip esnasında özellikle dijital ortamdaki yayınları, uygulamaları ya da kaynakları arşivlemek, gerektiğinde ulaşabilmek için o bilindik ‘yer imleri’ (bookmarks) uygulamalarını ya da eklentilerini kullanıyorum. Yalnız süreçte biriken -o nadide- kaynaklar her ne kadar bir yerlerde yedeklenmiş olsa da, kimi zaman sistem değişikliği ya da zamansız bir bilgisayar arızası nedeni ile bir anda atmosfere karışabiliyor.

Zaman içinde nice mesai ile biriken bu kıymetli kaynakların kaybını engelleyecek, masaüstü-mobil her noktadan ulaşabileceğim çevrimiçi (online) seçeneklerde arayışım sürdü. Ancak ya görünüm (ki büyük oranda bu nedenle) ya da fonksiyon itibariyle dilediğim gibi -sade- bir uygulamaya malesef denk gelemedim (derdim bu olsun).

Hal böyle olunca, kişisel amaçla düzenlenen bir web site kurarak yer imlerimi buraya taşıdım. Mesleğimle ilgili (grafik tasarım, tipografi, renk, görsel) ya da ilgilendiğim-sevdiğim konularla ilgili (fotoğraf, sinema, sanat, müzik) rastladığım “İlham Kaynakları”nı derlemeye başladım. Kişisel bir ihtiyaca yönelik yola çıkışın teknik gerekçesi bu şekilde. Ancak bir süre sonra buradaki kaynaklar ve kategoriler az-çok artmaya başladıkça, bu kaynaklardan meslektaşlarımın ya da bu konulara ilgi duyan kişilerin de faydalanabilmesi için sosyal medya kanalları ile buradaki kaynakları içeren duyurular gerçekleştirdim.

ilham kaynakları

Bu noktadan itibaren farklı kişilerin de bu kişisel derlemeden faydalanıyor olması, “İlham Kaynakları”nın kişisel teknik bir ihtiyaçtan (yukarıda bahsettiğim ‘yer imleri’nden) doğmuş olmasına rağmen, süreçte daha farklı ve daha önemli fonksiyonlarını da beraberinde getirdi. Burada esasen hem teknik hem de alışılagelenin dışında farklı alanları merak etme-keşfetme-ilgilenmeye yönelik bazı amaç örgüleri de ortaya çıktı.

Zaman geçtikçe tasarım, sanat ve benzeri alanlarda çalışmalar yapan -ve özellikle içerik üreten- kişilerin üretimlerini zenginleştirecek, farklı “ilham kaynakları” keşfetmelerini sağlayacak yayınları-kaynakları bulabileceği bir derleme haline dönüşmekte.

ilham kaynakları

Yukarıda bahsettiğim amaç örgüsü içerisinde, “İlham Kaynakları”nın temelini oluşturan başlıklardan-amaçlardan bir diğeri de, mesleki-kişisel ilgi alanlarımıza ek olarak farklı alanlardan da haberdar olmak, onlardan da faydalanmak. Örneğin, bir grafik tasarımcının çalışma alanı ile ilgili tipografi, renk, tasarım trendleri ile ilgilenmesi, o kaynakları takip etmesi yanında; fotoğraf, sinema, senaryo, edebiyat ya da güzel sanatlarla ilgili kaynaklardan da haberdar olması, keşfetmesi farklı ve güzel neticeler doğurabilir. Ya da sinema ile ilgilenen bir kişinin, tipografi ya da grafik tasarım ile ilgili kaynaklarda mesleğinde kullabileceği ilham verici bir bilgiye rastlaması üretimlerini farklı kılabilir.

İlham Kaynakları’nın bir başka fonksiyonu da derli-toplu ulaşılabilirlik sağlıyor oluşu. Bildiğiniz üzere sosyal medya hesaplarımızdan eşe-dosta faydalı olabilecek yayınları-kaynakları bir çoğumuz zaten paylaşıyoruz, ki bunun faydası büyüktür-önemlidir. İnternet kullanınıcılarının alışkanlıkları elbette çoğunlukla bu yönde, ancak bir anlamda “suya yazı yazılan” anlık bir akışta, ihtiyaç duyulduğunda tekrar dönüp bakılabilecek ‘arşiv/referans’ niteliğinde bir kaynağa da -biraz da geleneksel bir özlemle- insan ihtiyaç duymuyor değil. Bu özlem içinde olan kaç kişiyiz bilemiyorum ama, yalnız olmadığımı umuyorum.