Dijital Pazarlama Hakkında Notlar

 


 

WEB SİTE TASARIMI

 

İlk adım olarak site yapısı-haritası tüm detayları ile özenli şekilde planlanmalı. Arayüz tasarım ve yazılımının güncel, kullanıcı dostu ve her şeyden önce amaca uygun şekilde tasarlanmalı ve üretilmeli. İçerik bilgileri zengin, güncel, bilgilendirici olmalı ve doğru metinlerden oluşmalı ve düzenli aralıklarla güncellenmeli. Özenle hazırlanan içerik bilgilerinin farklı dil seçenekleri ile sunulmalı. Metin ve fotoğraf ile birlikte, web sitede Video ve PDF formatında içeriklerin de yer alması sağlanmalı. Web sitenin tüm sistemi arama motorlarına en uygun şekilde yapılandırılmalı. Mobil cihazlara ve farklı ekran boyutlarına uyumlu (responsive) olmalı.

Web sitede kullanılacak olan görseller amaca uygun şekilde seçilmeli, görsel kaliteleri yüksek olmalı ve arama motorları için “alt” bilgileri doğru şekilde belirlenmeli. Firmaya ait sosyal medya hesapları, blog yayınları, video paylaşım siteleri ile benzeri diğer tüm dış yayınlarına ilişkin bağlantılar-linkler belirtilmeli. Web site ziyaretçi analiz raporları periyodik olarak takip edilmeli, bu verilere göre içerik güncellenmelidir.

 


 

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

 

Kaliteli ve Özenli Duyuru Yapmak

Firmaların Sosyal Medya aracılığı ile duyurması hizmetlerini pazarlama faaliyeti olarak gerçekleşmektedir. Ancak her mecrada olduğu gibi Sosyal Medya’da da sadece kaliteli, rafine ve profesyonel şekilde üretilen içerikler görüş alanına girmektedir. Sosyal Medya’da pazarlama faaliyetlerini başarıyla yürüten bir çok firma kaliteli içerik, doğru görsel kullanımı, zamanlama, süreklilik ve benzeri birçok önemli yayın kriterini büyük bir özen ve disiplinle uygulamaları sayesinde verimli neticeler almaktadır.

Takvimi Kullanmak

Yıl içerisinde takvimde yer alan milli ve dini bayramlar ile diğer önemli günler, firmanın müşterilerine markasını hatırlatma fırsatlarından birisidir. Uygun bir metin ve doğru görsel ile kurumsal mesajların yayınlanması, gündeme ilişkin kutlama, taziye ve benzeri duyuruların özenli ve profesyonel şekilde gerçekleştirilmesi firmanın marka değerine ve itibarını artıracaktır.

Sürekliliği Sağlamak

Firmanın ilgili Sosyal Medya hesapları aracılığı ile yayınladığı paylaşımları sadece birkaç defaya mahsus ya da geçici bir süre gerçekleştirilmesi uzun vadeli bir pazarlama başarısı için yeterli değildir. Tüm Sosyal Medya hesaplarından, aynı yayıncılık kalitesini koruyarak, yılın tamamında profesyonel şekilde paylaşımlarda bulunulması ile ancak süreklilik sağlanabilir.

Yayıncılık Bilincinde Olmak

Sosyal Medya paylaşımları kişisel kullanımlarda sadece “anlık mesaj” olarak algılanabilir; ancak bir firma ya da marka için bu faaliyet müşterilerine hitaben gerçekleştirdiği bir “yayıncılık” girişimidir. Her yayıncılık faaliyetinde olduğu gibi, bu yayının da son derece özenli ve profesyonel şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

 


 

VİDEO İÇERİK

 

Kısa Sürede ve Doğru Anlatmak

Video içerikler, ürün veya hizmet tanıtımlarının izleyiciler-müşteriler tarafından çok daha kısa sürede ve doğru şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Hareketli görüntüler durağan bir görsele oranla çok daha dikkat çekici, bilgilendirici ve ikna edici olmaktadır.

Arama Sonuçlarında Avantaj Sağlamak

En büyük video paylaşım platformlarından biri olan YouTube’un, Google destekli olması nedeni ile arama sonuçlarında video içerikler diğer içerik türlerine göre (metin, fotoğraf, çizim vb.) üst sıralarda görüntülenmektedir. Aynı şekilde Vimeo’da yer alan videolar da görüntülenmektedir. O nedenle video içeriğe sahip olan ve düzenli şekilde video’lar üreten marka ya da firmalar, arama sonuçlarında diğer firmalara oranla önemli bir avantaj elde etmektedir.

Kaliteli İçerik Üretmek

2016 verilerine göre, tüm dünyada YouTube’a dakikada ortalama 300 saat uzunluğunda video yüklenmekte ve her gün ortalama 5 milyar video izlenmektedir. Bu video okyanusunda, bir tanıtım videosunun izleyiciler tarafından diğer onlarca seçenek içerisinde tercih edilme ve izlenme ihtimali düşünüldüğünde, üretilen tanıtım videolarının içerik ve görsel anlamda kaliteli ve özenli üretimler olması gerekmektedir.

Video Paylaşım Sitelerinde Kanallar Oluşturmak

Video içeriklerin yayınlanabilmesi için video paylaşım sitelerinde (Youtube, Vimeo, Daily Motion vb.) kanallar oluşturulması, periyodik olarak video üretimi yapılması ve zaman içinde video kütüphanesinin geliştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca video platformlarında kullanıcılara sunulan özelleştirilebilir görsel alanların (duvar resmi, avatar vb.) kurumsal kimlik kuralları çerçevesinde düzenlenmesi markanın görsel itibarını kuvvetlendirmektedir.

Müzik ve Seslendirme Eklemek

Video içeriklerde görsel kalite yanında, tema ile uyumlu bir müziğin eklenmesi ve hatta uygun bir seslendirme (gerekiyorsa farklı dillerde) eklenmesi, video’nun içerik kalitesini ciddi oranda artıracaktır. Uygun müzik ve doğru bir seslendirme, tanıtım videosunun benzeri hizmeti sunan firmaların hazırladığı onlarca video arasından farkedilir olmasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeleri Belirlemek

Üretilen videoların doğru isimlendirilmeleri, Meta Tag ve Anahtar Kelime bilgilerinin doğru şekilde belirlenmesi, arama sonuçlarında verim elde etmek için yapılması gereken en önemli hususlardan biridir. Video’lar için belirlenen bu içerik tanımlamaları, arama sonuçlarındaki sıralamayı ciddi oranda belirlemektedir.

 


 

KURUMSAL BLOG YAYINI

 

Marka Bilinirliğini Artırmak

Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyuruları ile birlikte sektör hakkındaki gelişmeleri de yayınlandıkları KURUMSAL BLOG sayfaları, asıl firma web siteleri yanında internette ikinci bir kaynaktan daha müşterilerine ulaşma fırsatı vermektedir. Firmaların BLOG sayfası kullanım oranı dünyadaki iş çevrelerinde giderek önem kazanmakta, Türkiye’de de önemli birçok şirket haber ve duyurularını kurumsal blog sayfaları aracılığı ile yayınlamaktadır.

Faydalı Bilgi Paylaşılır

Faydalı ya da eğlenceli bir içeriğin paylaşılma-yayılma olasılığı, bir ürünün bilgisinin paylaşılma olasılığından çok daha fazladır. O nedenle KURUMSAL BLOG sayfalarında yayınlanan içeriklerin genellikle pazarlama veya satış odaklı resmi bir dilde olması yerine, samimi bir anlatımla yazılmış, müşteriler açısından faydalı olabilecek bilgilerden oluşması tercih edilmelidir. Bu durum BLOG sayfasındaki içeriklerin okuyucular-tüketiciler tarafından okunma ve paylaşılma oranını artıracaktır.

Görsel Uyum ve Sadelik

KURUMSAL BLOG sayfasının ilgili firmanın mevcut görsel yapısına uygun şekilde tasarlanması ve firmanın kurumsal web sitesi ile uyumlu olması markanın kurumsal bütünlüğü açısından önem arzetmektedir. Aynı zamanda içerik odaklı sade bir tasarıma sahip olması, asıl bilgi dışında sayfada fazladan öğelerin bulunmaması da, tüm dikkatin içerik bilgisine yoğunlaşmasını sağlayacak ve bu da okunabilirliği artıracaktır.

Düzenli İçerik Üretimi

BLOG sayfasındaki içeriklerin düzenli periyotlarda ve aynı özenle yayınlanması, okuyucuların BLOG sayfasını sık aralıklarla ve sadakatle ziyaret etmesini sağlayacaktır. Müşterilerin Blog sayfasını her ziyaretleri, pazarlama açısından görsel tekrara da neden olduğundan, bu durum marka bilinirliğine olumlu yönde katkıda bulunacaktır.

Ziyaretçi Trafiğine Olumlu Etkisi

BLOG sayfasındaki yazıların satır aralarında zaman zaman firmanın kurumsal web sitesine de link verilmesi ziyaretçi trafiğinin artmasını sağlayacaktır. Firmanın kurumsal web sitesi diğer trafik kaynakları yanında, Blog sayfasından da trafik elde etmiş olacak, bu sayede arama sonuçlarında görüntülenme konusunda avantaj sağlanmış olacaktır.

 


 

MİKRO WEB SİTE YAYINLARI

 

Birden Fazla Noktada Olmak

Firmaların kurumsal web siteleri yanında, internette birden fazla noktada temsil edilebilmelerini sağlayan Mikro Web Siteler, verimli şekilde organize edildiğinde marka bilinirliği ve site trafiği adına verimli neticeler sağlamaktadır. İnternette sadece kurumsal bir web site ile yer almak yerine, birden fazla butik yapıda “Mikro Web Sitelerin” de olması ilgili firmanın internette rastlanılma-bulunma olasılığını artırmaktadır.

Doğru Alan Adının Önemi

Kullanıcıların internette aradığı kelime ya da kelimeler, Google, Yahoo!, Yandex gibi arama motorları tarafından öncelikle web sitelerin alan adında (domain’de) geçip geçmediği kontrol edilmekte, ardından aranılan kelimenin içerik sayfalarındaki durumu analiz edilmektedir. Alan adında (domain’de) sunulan hizmet ya da ürüne ilişkin kelime ya da kelimelerin bulunması, arama sonuçlarında verimli netice alınması açısından firmaya önemli bir avantaj sağlamaktadır.

“Az, Çoktur”

Mikro Web Sitelerin, kurumsal firma web sitelerinden farkı; sayfa içerisinde çok daha az bilginin olması, tek sayfadan oluşması, ziyaretçiler tarafından kolayca anlaşılan sade bir ara yüze sahip, kısa-spot bilgilerden oluşmalarıdır. Özellikle sunulan hizmet ya da ürünlerde birden fazla seçenek söz konusu olduğunda, mikro web sitelerde sadece bir ürün ya da bir hizmetin duyurulması, tüm dikkatin sadece ilgili ürüne odaklanmasını sağlayacaktır.

“Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız!”

Mikro Web Site’de yer alan söz konusu ürün veya hizmete ilişkin kısa-spot bilgiler ile birlikte, web siteyi ziyaret eden kişilerin kolayca farkedebileceği uygun bir yerde “Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız!” ifadesi sayfada dikkati çekecek özellikte konumlandırılır. Mikro Web Sitede yer alan kısa-özet bilgilerle ilgilenen ve ürünle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen kullanıcılar-tüketiciler bu botona basarak, firmanın kurumsal web sitesinde ilgili ürünün sayfasına yönlendirilir ve ürünle ilgili detaylı bilgiye ulaşmış olur.

Ziyaretçi Trafiğine Katkı

Firmanın Mikro Web Siteleri’nden kurumsal web sitesine verilen bu bağlantılar site trafiğine önemli katkılar sağlamaktadır. Firma web sitesinin normal ziyaretçileri yanında, Mikro Web Siteler aracılığı ile de ziyaret ediliyor olması, sayfanın “PageRank” değerini de artıracaktır. Bu sayede arama motorları tarafından firma web sitesinin rağbet gördüğü kanaati ile arama sonuçlarında önemli avantajlar elde edilmiş olacaktır.

 


 

PDF FORMATINDA İÇERİK

 

Arama Sonuçlarında Görüntülenmek

Web sitede yayınlanan mevcut bilgilerin yanında, ürün ve hizmetlerle ilgili bilgiler içeren PDF formatında dökümanların da bulunması firmaya birçok anlamda avantaj sağlamaktadır. Çünkü; Google, Yahoo!, Yandex arama sonuçlarında PDF dökümanlar da görüntülenmektedir.

Daha Fazla Kişiye Ulaşabilmek

Web sitede yer alan PDF dosyaları kullanıcılar-müşteriler tarafından indirebilir ve paylaşılabilir olmalıdır. Bu sayede PDF içerisinde tanıtımı yapılan ürün ve hizmete ilişkin tanıtımların-bilgilerin daha fazla kişiye ulaşma olasılığı da artmış olacaktır.

Web Site Trafiğine Katkı

PDF dökümanlarda yer alan hizmet ya da ürünlere ilişkin bilgiler içerisinde, web sitede ilgili bölümlere verilen bağlantılarlinkler sayesinde, web sitenin ziyaretçi trafiğin de artırılması sağlanmış olacaktır. Böylelikle PDF dökümanların sağladığı avantajlardan pazarlama anlamında en verimli şekilde faydalanılacaktır.

 


 

BLOGSPOT YAYINI

 

Arama Sonuçlarında Görüntülenmek

Blogspot.com ya da bir diğer adıyla Blogger.com internette blog hizmeti sunan ilk blog hizmet sağlayıcısıdır. 1999 yılında hizmete sunulmuş, 2003 yılında Google’ın satın alması ile güçlenmiş ve kısa sürede yaygınlaşmıştır. Bu sayede burada yayınlanan içerikler Google arama motoru tarafından kolaylıkla indekslenmekte ve kısa bir sürede arama sonuçlarında görüntülenmektedir.

Trafikten Faydalanmak

Üye sayısının 2 milyon civarında olduğu tahmin edilen ve günde ortalama 18 milyon civarında ziyaret alan Blogspot, dünya genelindeki blog yazarları (blogger’lar) tarafından en çok tercih edilen blog yayınlarından biridir. Ayrıca Türkçe dahil onlarca dil desteği ile birlikte hizmet vermektedir. Bu özellikleri ile burada yayınlanan ürün ve hizmet duyuruları Google’ın da desteği ile kısa sürede birçok kişiye ulaşmaktadır.

 


 

TUMBLR YAYINI

 

Entegrasyon Kurmak

Mini blog olarak da adlandırılan Tumblr, diğer tüm popüler sosyal paylaşım siteleri ile birlikte tam bir uyum içinde çalışan sosyal ağ ve blog sitesidir. Global Web Index’in verilerine göre; Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini de geride bırakarak, 2015 senesinin en hızlı büyüyen sosyal ağı konumuna gelmiştir. Tumblr’ın popüler olması ve diğer sosyal paylaşım ağları ile kurduğu başarılı entegrasyon sayesinde, burada yayınlanan içerikler internete kısa sürede nüfuz etmektedir.

Arama Sonuçlarından Faydalanmak

2007 yılında kurulan Tumblr, kısa sürede tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya ulaştıktan sonra 2013 yılında Yahoo! tarafından satın alınmış ve günde ortalama 40 milyona yakın içerik girişi sayısına ulaşmıştır. O nedenle burada yayınlanan içerikler Yahoo! arama motoru tarafından kolaylıkla indekslenmekte ve arama sonuçlarında avantajlı şekilde üst sıralarda görüntülenmektedir.

Tumblr’daki Şirketler

Tumblr’da kişisel blog yazarlarının yanı sıra son dönemde kurumsal şirketlerin de yer alması, pazarlama anlamında ilginin oluşmasını sağlamıştır. 12 dilde kullanıcısı bulunan Tumblr, duyurularını dünyanın farklı noktalarına ulaştırma amacında olan ve uluslararası hizmet sunan kuruluşların yer aldığı bir yayın mecrası haline gelmiştir.

Trafikten Faydalanmak

Bir firmanın internette yayınladığı duyuru kanallarına ek olarak, geleceğin en güçlü sosyal medya platformlarından birisi haline dönüşmekte olan “Tumblr” üzerinden de duyurması ve böylesi yoğun bir trafikten faydalanması pazarlama anlamında firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır.

 
 

Bu yazının PDF versiyonunu görüntülemek için buraya tıklayınız.